13 Kasım 2015 Cuma

YAŞAMAK İÇİN NEDEN ŞİLİ’Yİ SEÇTİM?

Takip edenler biliyor hikâyemi, 2014 sonu 5 yıldır çalıştığım işimden ayrılıp, Şubatta 2015 te Brezilyadan başlayan bir yolculuğa çıktım. Dönüş biletim yoktu. Planım çok belli değildi ama kafamda 9 ayda Colombia’ya kadar bir U çizip TR ye dönmek vardı. 

Hayat işte yolda ne yaşayacağımız ve ne kararlar alacağımız belli olmuyor!

Gezinin 4. Ayında Brezilya-Paraguay-Uruguay-Arjantin-Şili rotasını yapıp Şili’ye vardım. Santiago’yu gezerken “ben burada yaşarım ki” demiştim ama içimdeki gezgini de susturamadım ve Şili’yi gezmeye devam ettim ta ki Bolivya sınırı olan San Pedro de Atacamaya kadar…İşte orada öyle bir karar aldım ki bu karar beni Santiago’ya geri döndürdü. Peki neden Şili’de yaşamayı deneme kararı aldım. Yaşamayı denemek diyorum çünkü o zaman benim için bir olasılıktı burada yaşamak. Denemek istedim ve geri döndüm. İşte hikaye böyle...
Şimdi sevdiklerimden, arkadaşlarımdan,  ailemden çoook uzakta kurduğum hayatıma dair sebeplerimi sizler için sıraladım. Bu konu ile ilgili gerek blog üzerinden gerekse kişisel hesaplarımdan çok fazla soru geliyor. Elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum ama benim tecrübem ve sebeplerim sadece kendi iş ve ilgi alanımla ilgili. Umarım bu tarz bir adım isteyenler ve cesaret edemeyenler için ilham olur J


1) “İŞİMİZ ENERJİ” : Güneş Enerjisi potansiyeli dünyadaki en yüksek olan yer Şili’nin kuzeyi ve bu alanda Dünyadaki en önemli projelerden bazıları 2015 itibari ile burada hayata geçmeye basladi ve bir mühendis olarak 5 yıla yakın tecrübemi kullanarak kendi alanımda iş bulabileceğim en mantıklı seçim Şili idi. (Diğer seçenekler Afrika ve Avustralya idi. Daha genciz oralara da giderizJ)
2) “OKUYOM BEN YA”: Daha fazla mobilize olmak icin akademik kariyer hep aklimdaydi ve mezun olduktan sonra iş hayatımın yanı sıra eğitimime de devam ettim ve yüksek lisansımı bitirdim. Sıra doktorada idi ve araştırmam sonucu Şiili’deki en iyi üniversitelerin doktora için istediği şartları sağlıyordum. Ayrıca yine güneş enerjisi ile ilgili güzel çalışmalar yapan hocalara bir email karşılığı ulaşabildim ve görüşebildim. Bizdeki gibi burnundan kıl aldıramayan tiplerle karşılaşmadım. Gayet odasında şortla rock müzik dinleyen hocalara rast geldim. Hell yeaaahh J3) “BURS VAR DEDILER GELDIK”:Yabancı öğrenciler için şartlar biraz sıkı olsa da hem okulun parasını ödeyebileceğiniz (eğitim ne yazık ki ücretsiz değil!) hem de geçimizi sağlayacak parayı alabileceğiniz devlet bursları mevcut (Mühendislik doktorası yapacaklar için geçerli)


Foto: http://kisiselbasari.com


4) “İŞE BİSİKLETLE GİDEBİLMENİN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ”: Bir Avrupa şehri (Kopenhag, Amsterdam..) gibi olmasa da işe bisikletle gidebilme olasılığımın olması. 


Foto: www.bicicultura.cl

5) “SPOR ŞART”: Pazar günleri halk spor yapsın diye şehrin ana yolları trafiğe kapatılıp halka açılıyor. Bence bu da Santiagoda yasamak icin guzel bir sebep :)6) “SANATSIZ ASLA!”: Tiyatro, sinema, konser, dans ve diğer kültürel alanlarda gayet tatmin edici olması. E neticede baskent!


www.barriolastarria.com


7) “HUZUR OLMADIKTAN SONRA NEYLEYIM DENIZI”: Tamam deniz yok fakat şehrin birçok yerinde milletin sevgilisi ya da çoluğu çocuğu ile yayıldığı bir sürü yemyeşil parklar bulunuyor.


8) “I COME FROM TURKEY”: Göçmen dostu bir ülke olması. Çalışma ve oturma izni konusunda Türkiye’den gelenler için “ulan bu niye bizim ülkemize yerleşiyor şimdi ananesinin annesinin göbek adına kadar araştıralım” deyip sorun çıkartmıyor.
Foto:http://rizetso.org.tr/


9) “ÖNEMLİ OLAN İÇGÜZELLİĞİ”: Fakat diğer Güney Amerika ülkelerine göre ekonomisi daha iyi durumda.


Foto:http://financialred.cl/


10) “GÜVENLİK”: Bu kıtadaki diğer başkentlerle karşılaştırıldığında Santiago’nun daha güvenli bir başkent olması

Foto:test.rnunezmorales.cl

11) “HER CUMA ASADO” :Fırsat buldukları her anda bizim mangal gibi Şilililerin ise Asado, Barbekü keyfi var. Et yemediğim için yemek anlamında bir şey ifade etmiyor ama sosyalleşmek için güzel fırsat ;)


12) “UZUN İNCE BİR ÜLKEDEYİM”: Boydan boya uzanan coğrafi konumu ile Güney Amerika’daki diğer ülkeleri keşfetmek için muhteşem bir durak olması.


Foto:https://www.facebook.com/EgoStupriAmoreMaps/photos/a.725151950861889.1073741828.660513290659089/992901027420312/?type=3&permPage=1


13) “HAVA NASIL ORALARDA ÜŞÜYOR MUSUN?”: İklimi tropik iklim gibi her daim kavurucu sıcak değil. Kar yağması dışında İstanbul’a çok benzer bir iklimi var yani 4 mevsim yaşanıyor.


www.realidadecero.com

14) “ASLOLAN İNSAN”: İnsanları son derece iyimser, olumlu ve arkadaş canlısı.lalegal.cl

15) “AİLE KAVRAMI”: Aile kültürleri bize çok benziyor. Özellikle anneler ve babalar J Tanıştığım her arkadaşım evine davet ediyor ve anneler yedirip içirmek, evimde gibi hissettirmek için ellerinden geleni yapıyor.

16) “DAĞLAR DAĞLAAARRR”: Hafta sonu ya da tatil günlerinde ister kamplı ister günübirlik gidebilir cennet trekking rotalarına çok yakın olması.
17) “RAKIYI DA ŞARABA KATALIM MI “: Çok güzel şaraplarının olması :)


http://www.chilebusinessguide.com/


18) “AH PEYNIR AH”: Kuru nane, peynir ve yoğurt dışında Türkiye’de bulunan sebze meyve baklagiller aklınıza gelecek her şeyi bulabilecek pazarların olması

19) “NEE YINE MI TATIL?”:Kısa kısa fakat çok sık tatillerin olması. Böylece hafta sonu ile birleştirilip bir yerlere kaçılabiliyor.

Bunun dışında TR’ye göre pahalı olması,  doğal afetler yönünden çok aktif olması, bambaşka bir kültür olması, hırsızlığın yaygın olması, dilin İspanyolca olması fakat Şiliye özel kelimeler kullanıyor olmaları, İngilizce bilen sayısının az olması, Santiago’nun And dağları ile çevrili olması sebebi ile şehrin havasının sirküle olamamasından kaynaklı hava kirliliği olması gibi konular da Şili de yaşamanın dezavantajları diyebiliriz.

Her şeye rağmen bir süre Şili’ye demir atmış durumdayım. Hepimiz aynı yolları yürüyoruz ama hikâyelerimiz birbirinden çok farklı! 

Herkesin bir ülkeye ya da şehre yerleşme sebepleri benimkilerden çok farklı olabilir. O yüzden bu tarz radikal adımlar atarken kendi özel şartlarımızı değerlendirmemiz gerekiyor. Son olarak şartlarından memnun değilsen ve bir şeyleri bırakacağını düşündüğünde bundan daha kötü ne olabilir ki diyorsan yerini değiştir ağaç değilsin :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder