15 Ağustos 2013 Perşembe

İskandinavya'nin Başkenti: STOCKHOLM

Hak (insan hakları, kadın hakları), hukuk, özgürlük denilince aklıma ilk gelen ülkelerden biridir İsveç!
Kuzeyin adacıklar şehri Stockholm'e gitmeyi de çok istiyordum fakat can sıkıcı vize işlemleri ile uğraşmayı hiç gözüm yemiyordu. Sonunda şeytanın bacağını kırıp vize başvuru evraklarımı topladım ve vizeye başvurdum.Veeeee İsveç konsolosluğu 3 aylık schengen vizesi verdi bana!!! (#sınırlarolmasın)

İnanamadım en başta çünkü hangi ülke konsolosluğuna vize için bir arkadaşımla beraber başvursam mutlaka bana daha az vize veriyorlardı (Sebebini pasaport fotoğraflarımın korkunçluğuna bağlamıştım)! Bu sefer tek başıma başvurmuştum ve istediğimden fazlasını elde etmiştim :)
4 günlük bayram tatilimi dolu dolu Stockholm'de tek başıma geçirdim. Aslında tek başıma demek çok doğru olmaz çünkü yolda, müzede, hostelde bir çok insanla tanıştım ve çok keyifli vakit geçirdim.


Bazen gezerken bulunduğum şehirlerin benzer yönlerini düşünüyorum, kıyaslıyorum. İşte Stockholmu gezerken de çok fazla ulustan insan barındırması, her gezgin için yapılacak bir şeyler bulunması yönleri ile İspanya'nın Barcelona'sına, Almanya'nın Berlin'ine, Türkiye'nin İstanbul'una benzettim :)


Müze severler burada yaşadılar çünkü yaklaşık 87 adet müze bulunuyor. Doğa severler yemyeşil parklarda bahçelerde zaman geçirmekten acayip memnun kalacaklar. Tarih severler eski şehir merkezinde dolaşırken bu çağa ait olmayan sevimli sokak aralarında zamanı unutacaklar. Kısacası Stockholm her çeşit gezgine imkan sunuyor.

Belediye Binası

Gelelim Stockholm Card olayına! Stockholm Avrupa standartlarına göre pahalı bir şehir. Metro, otobüs ve çok sayıda müzede geçen bir kart olan "Stockholm Card" benim için mantıklıydı çünkü çok fazla müze gezdim. 24 saatlik Stockholm karttan 5 günlük karta kadar seçenekler mevcut. Ben 2 günlük (48 saat) kart satın aldım 650 krona ödedim ve ilk 2 günümü bu kartın geçtiği müzelerde, etkinliklerde geçirdim. İyi ki de öyle yapmışım yoksa bu tutarın yaklaşık 4 katını ödemek zorunda kalacaktım girdiğim tüm müzeler için.

Ama çok müze gezmeyecekler ve şehri yürüyüp, turistlerin takıldığı merkezi yerlerde takılmayı sevenler için bu kart bence gereksiz.

Stockholm köprülerle birbirine bağlanmış adalardan oluşan bir şehir. Ben Stockholm'ü 7 bölgeye ayırarak gezdim.

1. Bölge Şehrin kalbi olan "Gamla Stan"
2. Bölge Yemyeşil Skepsholmen adası
3. Bölge Vasa museum, Skansen ve Djurgarden'ın olduğu ada
4. Bölge Östemalm, Vasatsan, Norrmalm bölgesini kapsayan şehir merkezi
5. Bölge Kungsholmen adası
6. Bölge Langholmen adası
7. Bölge ise Södermalm adası

Şehri gezmeye 1.Bölge Gamla Stan'dan başladım.

-Nobel museum
-Storkyrkan katedrali
-Tyskakyrkan (Alman kilisesi)
-Riddarhuset
-Riddarholmen church
-Royal palace
     -Museum the kronor
     -Gustav III's Museum of Antiquitis
     -The Treasury
     -The Royal armoury

gibi yerleri gezdikten sonra dar sokak aralarında Gamla Stan'da gezmedik sokak bırakmadım. Eski şehir merkezi olan Gamla Stan dar sokak araları, butik dükkanları, küçük ama sevimli meydanları ile mutlaka görülmesi gereken bir yer. Mevsim dolayısı ile çok fazla turist vardı.Gamla Stan

2. el Dünya-Gamla Stan'da bir eskici

 Geçit töreni-Gamla Stan Kraliyet Sarayı Önü Gamla Standan Norrmalm'a geçerken hayvan hakları ile ilgili bir eyleme denk geldim :)Royal Palace

 Storkyrkan


 Nobel museum

Riddarholmen'den manzara


2. Bölge Yemyeşil Skepsholmen adası:
3 adet müzenin bulunduğu köprülerinden manzaranın muhteşem olduğu küçük ve yemyeşil bir ada.
Buradaki müzeleri mutlaka görmelisiniz:
-The Museum of Far Eastern Antiquities
-Museum of Architecture
-Modern Museum


Kralın Tacı Köprüsü (Adını ben koydum :)


Modern Museum

Museum of Architecture

The Museum of Far Eastern AntiquitiesMüzeleri gezdikten sonra adanın  içindeki yürüyüş yolundan adayı gezebilirsiniz.
Müzelerdeki geçici sergileri de mutlaka gezin.

3. Bölge Vasa museum, Skansen ve Djurgarden'ın olduğu ada:
Bu ada yoğun turist alan bir bölge.
-Vasa museum: Bir İsveç savaş gemisi olan Vasa 1600'lerde suya indiriliyor fakat bir kaç mil bile gidemeden denizin dibini boyluyor. Yaklaşık 333 yıl sonra gemi batığı çıkarılıyor ve müze olarak sergileniyor. Müze turistlerin en çok ziyaret ettiği müzelerden biri. Sabah 8:30 da açılıyor, erken kalkıp gitmekte fayda var :)


Vasa Museum


-Junibacken: Uzun çoraplı pippi 'nin de bulunduğu masal kahramanlarını içeren bir müze. Çocukların yanısıra yetişkinlerde akın akın bu müzeyi ziyaret ediyor.
-Gröne lund-lunapark: Atraksiyon sevenler için muhteşem bir lunapark.Hızlı trenden, yüksek salıncaklara kadar birçok eğlence aracının bulunuyor. Stockholm kartınız var ise sadece giriş ücretsiz. İçerideki aktiviteler için ücret ödemeniz gerekiyor.
Gröne lund-lunapark


-Skansen açık hava müzesi: İsveç'in küçük bir modelinin kurulduğu doğal bir bölge. Küçük köy evleri, açık havada gezen hayvanları görebileceğiniz bir açık hava müzesi. Burayı gezmek gerçekten keyifli yarım günü buraya ayırabilirsiniz. Stockholm kart ile sadece 1 kere girmeye izin veriliyor, bu da aklınızda bulunsun :)Skansen Skansen'de bir palyaço
-Skansen akvaryum: Tembel hayvan, kırmızı popolu maymunlar ve timsah görebileceğiniz enteresan bir hayvanet bahçesi. Deniz hayvanlarının olduğu bölüm de görülmeye değer.


Skansen akvaryum

Vaktiniz kalırsa bu müzeleri de görmenizi öneririm: (Stockholm kartın hakkını verin :))
-Biology museum
-Nordiska museum
-Aquaria Water museum


Biology museumAquaria Water museumNordiska museum

4. Bölge Östermalm, Vasastaden, Norrmalm bölgesini kapsayan şehir merkezi
Östermalm genellikle maddi durumu iyi olan İsveçlilerin, Vasastaden daha çok öğrencilerin yaşadığı kısımmış (Hosteldeki İsveçli arkadaşım Peter öyle söyledi :).
Normmalm ise alışveriş merkezlerinin bulunduğu gereksiz kalabalık bir bölge. Buradaki Drottning caddesini İstiklal caddesine benzetiyor İsveçte yaşayanlar. Tren garı, kültürmerkezi, konserthall da yine bu bölgede bulunmaktadır.
Norrmalm-Alışveriş merkezleri

 Drottning caddesi

 Sergelstorg denilen meydan eylemlere ev sahipliği yapan meydanmış bu arada!


Konserthaus Hard Rock Cafe meraklılarına da duyurulur: Vasastaden de kütüphanenin tam karşısında kafeyi bulabilirsiniz.

 Vasastaden'deki sevimli kafelerÖstermalmde bulunan bu müzeleri de atlamayın derim:

-National museum
-Royal opera house
-History museum
-Music museum
History museum

Music museum

Normmalm'da bir harita-rehber dükkanı

National museum'a gelirken sahil kenarında küçük teknelerle turlar düzenleniyor. Ben Stockholm kartın geçtiği Royal Canal Tur'a katıldım. 4.Bölge olarak belirttiğim adanın etrafında daire çizerek ilerleyen ve etraftaki binalarla ilgili açıklama yaparak devam eden güzel bir turdu. Tavsiye ederim.


National museum önünde kara bulutlar

Tekne turunda rastladığım komik zürafa-iş makinası

 Tekneden Ulusal Müze

 Telefon kulübesi

5. Bölge Kungsholmen adası:
İlk iki gün müzelere ayırdıktan sonra son 2 günü de şehrin turist olmayan bölgelerini keşfetmekle geçirdim.
Resmen şehirde kayboldum. Bu kayboluş sırasında da bu adaya uğradım. köprüleri takip ederek, muhteşem manzaralar eşliğinde tüm parklara bahçelere uğrayıp mola vererek tüm adayı dolaştım.
Kungsholmen adasının kenarında kalan "Stathusset-The Cityhall" Belediye binasını da her açıdan görme fırsatım oldu. Kızıl kiremitlerle inşa edilmiş bina gerçekten çok güzel. Arka bahçesindeki tahta atı da görmeden dönmeyin.
Belediye binası

 Belediye binasından şehir manzarası

6. Bölge Langholmen adası: Kungsholmen ve Södermalm adasını birbirine bağlayan köprülerin altında kalan adacık.Yemyeşil muhteşem bir ada. Bu adada karavan kampı için imkan bulunuyor. Bu adanın üzerinden geçen Vasterbron köprüsünden manzara muhteşem, köprü sanıldığı kadar kısa değil. Ama gerçekten görülmeye değer! Ayrıca bu adada ormanın kenarından denize girebilirsiniz. Eğimli ormanlar arasında treking yapabilirsiniz. Çok yorulmadan ulaşırsanız keyfini çıkarırsınız!

Kungsholmen'den Langsholmen'e geçerken

 Vasebrön koprusu

7. Bölge ise Södermalm adası: Daha az kalabalık olan fakat yine sokak aralarında kendinizi kaybettiğinizde güzel parklara denk gelebileceğiniz güzel bir ada.
Fotograf meraklıları "Fotografiska"yı ziyaret edebilir. Bu adanın sahilinden eski şehir manzarası muhteşem.


Fotografiska

 Karl Johans Torg

 Korsan gemisi :)

 Söddermalm'dan Gamla Stan manzarası Söddermalm'de bir meydan Söddermalm'da sahile inen merdivenler

Aynı zamanda bu ada düz bir ada değil. Sahil merkezin aşağısında kalıyor. Sahildeki merdivenlerden yukarılara çıkarsanız Stockholmu uzaktan ve yüksekten görme şansına sahip olursunuz. Ayrıca gün batımında bulunursanız muhteşem fotolar yakalarsınız.


Manzara

Bu bölgedeki Götgatan caddesi üzerinde yürürseniz yolun sonuna doğru kürsel bir bina göreceksiniz bu bina Eriksonun top şeklindeki cam binasıymış.Yanına gitmeye gerek görmedim ben uzaktan değişik görünüyordu.Gondol-manzara için güzel bir seçim :)

Södermalm adası da yine "yeşili sev doğayı koru" modunda takılmayı benimseyen doğa dostları için güze seçenekler sunuyor. Evlerin arasında meyve ve sebze bahçelerine rastlayabilirsiniz. Haritadaki yeşil bölgeleri mutlaka ziyaret edin.
Fotografiska

Sonuç olarak tüm şehri yürüyerek 4 gün boyunca gezdim. Hem doğası hem kültürü hem insanı ile Stockholmu çok beğendim.
Bir daha gitmeyi düşündüğüm şehirlerden biri olarak hafızama kazıdım.


Stockholm'den gece manzaraları

Aynı zamanda tanıştığım insanlar da gezimi keyifli hale getirdi. Hosteldeki Kuzey İşveçli Peter, Sladjana, Darya, Müzede tanıştığım Jiyan ve dönüş yolunda uçakta "boarding pass" maceramı paylaştığım Sezen'i de tanıdığım için çok mutlu oldum.

***Hava alanından şehre transfer olayı ise şu şekilde: Ben Arlanda hava alanında indim. Hem tren hem otobüsle merkeze gelebilirsiniz. Tren hızlı (20 dk) ama pahalı, otobüs ise trenin yarı fiyatı ama daha uzun sürüyor (40dk).

Ben tabi ki ucuz yol olan otobüsü tercih ettim. Otobüs 10 dk da bir hem hava alanından hem de şehir merkezindeki tren garının oradaki duraklardan kalkıyor. http://www.flygbussarna.se/en

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder